داســتان و سفر

مجله‌ پارسی‌زبانان جهان (تاجیکی، فارسی و دَری)

فراخوان ششمین دوره مسابقه داستان‌نویسی افسانه‌ها

پایان مهلت ارسال: ۱۵ اسفند ۱۴۰۰

به گزارش مجله داستان و سفر در ششمین دوره از مسابقه افسانه‌ها شما می‌توانید داستان کوتاه، داستان بلند، فیلمنامه/نمایشنامه، کمیک یا اثر تصویری (تصویرگری) خود را با محوریت یکی از سه ژانر فانتزی، علمی‌تخیلی و وحشت در مسابقه شرکت دهید.

لطفاً ابتدا فرم مشخصات را تکمیل کرده، سپس از طریق فرم ارسال اثر، اثر خود را با انتخاب دقیق دسته‌بندی اثر (داستان فانتزی، داستان علمی‌تخیلی، داستان وحشت، کمیک، فیلمنامه/نمایشنامه یا تصویرگری) در وبسایت افسانه‌ها ثبت بفرمایید.:
لینک ثبت‌نام

الف) بخش اصلی:

ـ در بخش اصلی، آثار کوتاه و بلند در سه ژانر فانتزی، علمی‌تخیلی و وحشت برای دبیرخانه‌ی مسابقه ارسال می‌شود و درنهایت در هر شاخه یک نفر برگزیده اعلام خواهد شد. (اثر کوتاه فانتزی، اثر بلند فانتزی، اثر کوتاه وحشت، اثر بلند وحشت، اثر کوتاه علمی‌تخیلی و اثر بلند علمی‌تخیلی.) همچنین از این دوره (ششمین دوره)، خالقان کمیک گمانه‌زن فارسی نیز در شاخه‌ی بهترین کمیک گمانه‌زن فارسی به رقابت می‌پردازند. این بخش یک برنده خواهد داشت.

ب) بخش جنبی:
— بخش جنبی فیلمنامه/نمایشنامه (ادبیات نمایشی)، در سه ژانر نام‌برده، که یک برنده خواهد داشت.

— بخش جنبی نویسنده‌ی نوجوان که یک نفر برنده خواهد داشت و ضمناً نفرات دوم و سوم نیز اعلام می‌شود. (برای نویسندگان ۱۴ سال به پایین).
— بخش جنبی تصویرگری (تمامی سبک‌ها و انواع) در سه ژانر نام‌برده که یک برنده خواهد داشت.

ششمین دوره مسابقه ملّی افسانه‌ها پذیرای آثار واجد شرایط زیر خواهد بود:


۱) محتوای آثار
آثار ارسالی (داستان کوتاه، داستان بلند، فیلمنامه/نمایشنامه، کمیک یا اثر تصویر) می‌بایست حتماً متعلق به یک یا بیش از یکی از گونه‌های فانتزی، علمی‌تخیلی و وحشت باشد.
۱-الف) بنا به تعریفْ داستان علمی‌تخیلی، داستانی است که در جهانی متفاوت با دنیای واقعی رخ می‌دهد و نویسنده برای توضیح عناصر خارق‌العاده‌ی جهان داستانی از توجیهات علمی و فن‌آوری استفاده می‌کند.
۱-ب) بنا به تعریفْ داستان وحشت گمانه‌زن داستانی است که با استفاده از پدیده‌‌های غیرواقعی و خارق‌العاده (هیولا) احساس ترس و انزجار را در مخاطب ایجاد کند. پیرنگ این داستان اکتشاف توجیهی برای موجودیت خارق العاده است.
۱-پ) بنا به تعریفْ داستانی فانتزی است که در جهان غیرواقعی رخ می‌دهد و نویسنده برای توضیح عناصر خارق‌العاده جهان داستانی از قوانین جادوئی یا فلسفه ماورالطبیعه استفاده می‌کند.

۲)حجم آثار
آثار رسیده به دبیرخانه (در بخش اصلی مسابقه)، در دو بخش کوتاه و بلند بررسی می‌شوند. به این منظور:
۲-الف) داستان‌هایی که حجم آن‌ها ۲ هزار تا ۱۵ هزار واژه باشد، داستان کوتاه محسوب می‌شوند.
۲-ب) داستان‌هایی که حجم آن‌ها بیش از ۱۵ هزار واژه باشد، داستان بلند محسوب می‌شوند. در این دوره از مسابقه، در بخش داستان بلند، نویسنده ۵۰۰۰ کلمه ابتدایی اثر خود (گشایش رمان) را همراه با طرح کامل داستانی که در ابتدای داستان درج می‌کند، برای مسابقه ارسال می‌کند.
۲-پ) در بخش بهترین کمیک گمانه‌زن فارسی، خالقان کمیک ۲ تا ۵ صفحه‌ از کمیک تألیف خود را (شامل تصاویر و متن به صورت یکپارچه) در قالب یک فایل برای دبیرخانه ارسال می‌کنند.

۳) قالب آثار
دبیرخانه ششمین دوره مسابقه ملّی داستان‌نویسی افسانه‌ها پذیرای آثار داستانی منثور به‌زبان فارسی، کمیک گمانه‌زن فارسی و همچنین آثار ادبیات نمایشی، شامل فیلمنامه و نمایشنامه (بخش جنبی) و نیز تصویرگری در سبک‌های گوناگون با موضوع یکی از سه ژانر خواهد بود.

۴) نکات مهم
۴-الف) آثاری که به موضوعات بومی و ملی و ایرانی بپردازند، یا از بن‌مایه‌های مرتبط با فرهنگ و تمدن ایران بهره برده باشند، حائز اهمیّت ویژه تلقّی خواهند شد و به ایشان امتیاز مازاد تعلق خواهد گرفت.
۴-ب) لطفاً آثار نوشتاری خود را در قالب DOC یا DOCX و کمیک‌ها و آثار تصویری خود را در قالب JPEG و PNG ارسال کنید. به آثار ارسال‌شده خارج از این قالب‌ها رسیدگی نخواهد شد.
۴-پ) شرکت‌کنندگان می‌توانند تعداد نامحدود اثر کوتاه، کمیک، تصویر و حداکثر ۵ اثر نمایشی و ۵ اثر بلند ارسال کنند.
۴-ت) آثاری که پیش از این در نشریات کاغذی یا اینترنتی، جراید و روزنامه‌ها، یا در قالب کتاب منتشر شده باشند، بررسی نخواهند شد.
توجه داشته باشید که با ارسال اثر به دبیرخانه ششمین دوره مسابقه ملّی داستان‌نویسی افسانه‌ها، گروه فرهنگی‌‌هنری افسانه‌ها حق این را خواهد داشت که اثر شما را با حفظ نام و حقوق شما به‌عنوان خالق اثر، چاپ یا منتشر کند.

لینک ثبت‌نام: لینک ثبت‌نام

اشتراک‌گذاری
اشتراک‌گذاری
اشتراک‌گذاری
اشتراک‌گذاری
اشتراک‌گذاری
اشتراک‌گذاری
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
دوست داریم نظرتون رو بدونیمx